Nothing is Impossible

CNC KESİM


Computer Numerical Control kelimelerinin kısaltılmış hali CNC kavramını ifade eder. CNC kesimi ise bu makine ile yapılan kesim işlemleridir.

CNC Kesimi Nedir?

CNC adı verilen makine yardımıyla gerçekleştirilen kesim türünün adıdır. CNC makinesi aslında farklı sektörlerde farklı hizmetler için de kullanılır. Metal kesim alanında ise gazların yanma tepkimesiyle ve lazer kullanarak, kesim işlemi gerçekleştirilir.

CNC kesimi işleminde makineye bağlı olarak çalışan bilgisayar yazılımından yardım alınır. Yazılım sayesinde 3 boyutlu görüntüsü oluşturulan kesim yapılacak metalin kesme şekiller ve ebatları belirlenir.

CNC Kesim Makinesi Nedir?

Bu makinenin atası torna tezgahlarıydı. Ülkemizde ve dünyada birçok imalathanede, kesim ve düzeltme işlemleri torna tezgahlarında gerçekleştiriliyordu.

Ticaretin gelişmesi ve iş hacminin çoğalması ile birlikte, torna tezgahları yeterli olmamaya başladı.

Teknolojinin imkanlarından yararlanılarak, CNC adlı gelişmiş torna makinası icat edildi. Bu makine; tezgah tablası, kesim ya da diğer işlemleri yapan başlığı ve bilgisayarı gibi parçalardan oluşuyordu.

İlerleyen zamanlarda lazer kesimi yapabilen versiyonları da üretildi. Günümüzde en gelişmiş CNC kesim makinesi, lazer ışınlarıyla çalışandır.

CNC Lazer Kesim Tezgahı Nedir?

Yoğunlaştırılmış lazer ışınlarını ve bazı gazları etkili bir şekilde kullanabilen CNC makine modelleri üretildi. Bu makinelerin tezgahı, diğer modellerden farklıydı. Tezgah tamamen bilgisayar komutlarına bağlı olarak çalışıyordu.

Sabitlenen metaller, Lazer CNC tezgahında, bilgisayardan gelen komutla kesim işlemine tabi tutuluyor.

Makine, 500 W-4000 W arası lazer gücü ile çalışır. Tabla ile başlık bir bütündür. Başlık tablanın dikine olacak şekilde ve tablanın her yerine erişecek yapıdadır. Bir tarafta bilgisayar, diğer tarafta ise kesici lazer başlığı bulunur.

CNC Kesim Türleri Nelerdir?

Kullanılan gaz ve lazer türüne göre, CNC lazer kesim türleri sınıflandırılır. Aşağıda CNC kesimi türleri kısaca açıklanmıştır.

CO2 ile Yapılan Kesim

Karbondioksit gazı, yüksek voltajlı elektrikle tepkimeye sokulur. Böylelikle lazer ışını oluşturulur.

Neodim Lazer Kesim

Farklı gazlar, farklı lazer ışın demetleri ortaya çıkarır. Bu durumda kesimin şiddeti ve kalitesi de değişir. Neodim adı verilen gazın yüksek basınç altında elektrikle tepkimeye girmesi sonucu lazer ışını elde edilir.

Fiber Lazer Kesim

En gelişmiş CNC kesimi türüdür. Bu yeni teknoloji de, neodim teknolojisine fiber teknolojisi eklenmiştir. Fiber malzemesi sayesinde, lazer ışınlarının hassasiyeti daha fazla hale gelir. İnce işçilik isteyen tüm metal kesimlerinde bu teknoloji kullanılır.

Oksijen Kesim

CNC kesim türleri işlemlerinden bir tanesidir. Oksijen gazıyla metal malzeme, elektrik enerjisiyle tepkimeye sokulur. Ortaya yüksek oranda ısı enerjisi çıkar. Isı enerjisi ise metal yüzeyleri eritecek miktardadır.

Oksijen metalin yanmasına neden olur. Oksitlerdeki ergime miktarı sınırlandırılır ve metaldekinden daha az olması sağlanır. CNC kesimi makinesi oksitlerin akışkan bir yapıda olmasını sağlar.

Plazma Kesim

Doğru akıma sahip elektrik kaynağı, makine içinde üretilen basınçlı havayı iyonize eder. Böylece ortaya plazma enerjisi çıkar. İletken malzemelerin yardımıyla da kesme işlemi gerçekleştirilir.

Bu kesim türü, iletkenliği olan tüm metal malzemelere uygulanabilir. CNC kesimi işlemleri arasında oldukça kaliteli kesimler yapmaya imkan sağlar.

Makine tezgahı üzerinde farklı metal parçalarının işlenebilmesine olanak sağlar. En az sayıda fire oranı ile tasarruf yapılmasına olanak verir.

Bu kesim tekniği sayesinde, çok az çapak miktarı ile pürüzsüz ve düzgün kesimler gerçekleştirilebilir.

Birim zamanda, daha fazla kesim işlemi gerçekleştirilebilir.

Lazer Kesimi

CNC lazer, günümüzde kullanılan son teknolojidir. Fiber teknolojisiyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede daha düzgün kesimler, çok kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Elektrik enerjisiyle bazı gazlar tepkimeye sokularak, lazer ışını elde edilir. Bu lazer ışınları, optik mercek ve aynalar yardımıyla metal yüzeylere yönlendirilir. Tıpkı güneş ışığının mercekler yardımıyla bir yüzeye odaklanması ve ısı enerjisinin elde edilmesi gibi…

Bu şekilde elde edilen lazer bir noktaya odaklanır ve yüksek oranda ısı enerjisi meydana gelir. Bu ısı enerjisi metallerde kaynama noktasındaki sıcaklıkların oluşmasını sağlar.

Metal yüzeye odaklanan lazer ışınları, malzemenin erimesini ve hatta buharlaşmasına yol açar. Oksijen ve karbondioksit gazları yardımıyla da eriyen yüzeyde meydana gelen çapaklar, yüzeyden uzaklaştırılır. 

Lazer Kesim:

 • Termal gerdirme,
 • Silisyum akışkanlık ve
 • Reaktif kesim

Gibi yöntemler uygulanır.

CNC Kesimi Avantajları Nelerdir?

Aşağıda CNC kesimi kullanıldığında ne gibi avantajlar elde edilebileceği sıralanmıştır:

 • Parça imalatlarında kalıp maliyetini ortadan kaldırır.
 • Kısa sürede daha fazla kesim işlemi yapılabilmesini sağlar.
 • Zamandan ve paradan tasarruf yapılabilmesini sağlar.
 • En az seviyede fire verilir.
 • Yüksek kalitede kesimler yapılabilmesine olanak verir.
 • Kesim sırasında yok denecek kadar az deformasyonlar oluşur.

CNC Kesimi Nerelerde Kullanılır?

En çok sanayi sektöründe kesim işlemlerine ihtiyaç duyulur. İkinci olarak da inşaat sektöründe kesim işlemleri tercih edilir. Gemi yapımı için gerekli olan parçaların kesiminde ve vinç yapımı için gerekli olan metal malzemelerin kesilerek oluşturulmasında, CNC kesimi işlemine ihtiyaç duyulur.

CNC Kesim Fiyatları

Diğer kesim işlemlerinde olduğu gibi, CNC makinesi yardımıyla gerçekleştirilen kesim işlemlerinde:

 • Kesimi yapılacak olan malzemelerin adedi,
 • Yapılacak olan işlemin türü ve
 • Süre

Gibi bilgilere göre CNC kesim fiyatları belirlenir. Net fiyat bilgisi alabilmek için web sitemizdeki iletişim kanallarından bizlere ulaşmalısınız. Müşteri danışmanlarımıza gereken bilgileri verdikten sonra, net fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.


tr_TRTurkish